Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów? Zdrowe zęby i dziąsła nie tylko zapobiegają powstawaniu problemów z jamą ustną, ale mają również kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, ponieważ choroby dziąseł mogą prowadzić do wszelkiego rodzaju problemów, takich jak cukrzyca i choroby serca. Wielu naszych pacjentów pyta „Jaka elektryczna szczoteczka do zębów jest najlepsza?” lub „Skąd mam wiedzieć, którą szczoteczkę wybrać?”.

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zębów i dziąseł w doskonałej kondycji – ale przy tak wielu rodzajach na rynku, wiele osób, które do nas przychodzą, skarży się, że podjęcie decyzji, która z nich jest najbardziej odpowiednia, może być trudne. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów, dobrze trafiłeś.

Oto kilka najważniejszych wskazówek, jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów:

Szczoteczki do zębów, zarówno ręczne, jak i elektryczne, są wykonane z włosia nylonowego, które są dostępne w różnych wersjach: miękkiej, średniej i twardej. Możesz pomyśleć, że wybór twardego włosia zapewni najczystsze możliwe szorowanie zębów, jednak w rzeczywistości zalecamy włosie miękkie do średniej wytrzymałości, ponieważ twarda odmiana może powodować kurczenie się dziąseł przy zbyt dużym nacisku. Istnieje również ryzyko, że nadmierne szczotkowanie zębów może spowodować uszkodzenie szkliwa zębów. Z drugiej strony bardzo miękkie włosie może nie radzić sobie skutecznie z osadem nazębnym, więc jeśli nie masz problemów z dziąsłami, najlepiej wybrać średnią.

Kolejną wskazówką, o której warto wspomnieć, jest temat „Naturalne szczoteczki do zębów”. Coraz częściej pojawiają się one w niektórych sklepach ze zdrową żywnością – zamiast nylonowego włosia, są one wykonane z takich materiałów, jak korzeń drzewa Arak.  Część inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, która ma na celu zmianę dla dobra planety i dla twojego dobra. Wykonane z surowców odnawialnych, trzciny cukrowej i oleju rycynowego, dzięki czemu mogą recyrkulować do 95% emisji dwutlenku węgla podczas swojego cyklu życia.

Kiedy zastanawiasz się, jaką szczoteczkę wybrać, generalnie zalecamy mniejszą główkę szczoteczki do zębów, ponieważ będzie ona w stanie łatwiej dostać się do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Biorąc to pod uwagę, zależy to również od rzeczywistego rozmiaru ust.

Jeśli chodzi o uchwyt, nie opieraj swojego wyboru na czynnikach wyglądu, takich jak kolor – chcesz mieć pewność, że uchwyt wygodnie leży w dłoni, aby uzyskać dobry chwyt, aby skutecznie myć zęby. Powinien być łatwy w manewrowaniu i najlepiej mieć antypoślizgową powierzchnię.

Elektryczna VS Ręczna

Oba rodzaje szczoteczek do zębów mają swoje plusy i minusy – niektórzy ludzie nie lubią wibracji modelu elektrycznego lub zniechęca ich cena, podczas gdy inni przysięgają, że ich zęby są znacznie czystsze niż podczas używania szczoteczki manualnej.

Chociaż niektóre badania sugerują, że istnieje niewielka różnica w skuteczności między tymi dwoma rodzajami zębów, o ile ludzie poświęcają czas na dokładne szczotkowanie, dalsze dowody wykazały, że szczoteczki do zębów z oscylacją obrotową (które mają włosie, które kręci się, a także do przodu i do tyłu) są lepiej niż ręczne szczoteczki do zębów w usuwaniu płytki nazębnej.

Jedną z najlepszych cech elektrycznej szczoteczki do zębów jest zegar. Większość ludzi nie szczotkuje zębów przez zalecane dwie minuty . Szczoteczka elektryczna pomaga uzyskać optymalny czas szczotkowania. Ostatecznie jednak właściwy wybór między tymi dwoma sprowadza się do tego, z czym czujesz się najbardziej komfortowo, pod warunkiem, że dokładnie dbasz o higienę jamy ustnej.

Ostatnią kwestią, którą należy wiedzieć, kiedy zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów, jest sposób ich wymiany (w przypadku elektrycznej możesz kupić nowe główki, aby pasowały do ​​rączki), gdy tylko włosie zacznie się zużywać lub w przynajmniej co trzy miesiące. Jest to ważne nie tylko ze względu na to, że szczoteczka pozostaje skuteczna w czyszczeniu zębów, ale także dlatego, że włosie może gromadzić zarazki przez dłuższy czas.

Istnieje wiele korzyści z używania ręcznej lub elektrycznej szczoteczki do zębów. Poniżej wymieniliśmy kilka zalet obu pędzli:

Zalety korzystania z elektrycznej szczoteczki do zębów

Lepiej usuwać płytkę nazębną

Badania pokazują, że szczoteczki elektryczne skuteczniej usuwają płytkę nazębną z zębów. Elektryczne szczoteczki do zębów zapewniają lepszą ochronę przed płytką nazębną i zapaleniem dziąseł w porównaniu do szczoteczek manualnych. Poza tym jest w stanie pokryć większą powierzchnię przy ułamku wysiłku.

Lepiej dla osób o mniejszej mobilności

Czasami osoby o ograniczonej sprawności ruchowej napotykają na więcej problemów w codziennym życiu. Jednym z nich jest używanie ręcznej szczoteczki do zębów, a korzystanie ze szczoteczki elektrycznej jest wygodniejsze. Elektryczna szczoteczka do zębów wymaga niewiele wysiłku i znacznie mniej ruchu w porównaniu ze standardową szczoteczką manualną.

Wbudowany Zegar

Obecnie większość elektrycznych szczoteczek do zębów ma wbudowany zegar. Pomaga to upewnić się, że szczotkujesz przez określony i zalecany czas szczotkowania, aby zapewnić prawidłowe czyszczenie. To także zabawny i wciągający sposób na zachęcenie dzieci do szczotkowania zębów przez odpowiednią ilość czasu, dwa razy dziennie.

Zadzwoń do nas już dziś pod numer 535 334 555. Gabinet stomatologiczny UNIDENT Dziuba Bartosz Mielec • Protetyka • Stomatologia Estetyczna • Wybielanie zębów • Implanty • Rentgen • Endodoncja • Dentysta